سازمان ملل: هیچ خطری در افغانستان به اندازه استفاده از مواد مخدر تهدید کننده افغان‌ها نیست

دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل هشدار داد هیچ خطری به اندازه استفاده از مواد مخدر در افغانستان مردم این کشور را تهدید نمی‌کند.

در گزارش این دفتر آمده است: «در پایتخت افغانستان خطرها در محلات پر ازدحام بیشتر است اما هیچ کدام تهدید کننده‌تر از استفاده از مواد مخدر نیست که تمام شهر و این کشور را ویران می‌کند».

گزارش افزوده است در سال 2022 میلادی 80 درصد تریاک جهان در افغانستان تولید شده است و علاوه بر آن نیز این کشور به بزرگترین تولید کننده «شیشه» در منطقه نیز مبدل شده است.

دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل در این گزارش با اشاره به وضعیت بد مراکز مداوای معتادان نیز بیان کرد در این مرکز غذای کافی به بیماران داده نمی‌شود، دارو وجود ندارد و متخصصان ضعیفی در افغانستان باقی مانده‌اند که با حقوق کمتر کار می‌کنند.

این گزارش ادامه داد وضعیت کنونی افغانستان سبب شده است تا بیمارانی که در حال بهبود هستند، روند سم‌زدایی از بدن‌شان با مشکل روبه‌رو شود.

«گادا ویلی» رئیس دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل نیز همزمان با انتشار این گزارش نسبت به روند مداوای معتادان انتقاد کرده است.

در همین ارتباط و به دنبال گزارش‌ها مستند مبتنی بر کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان، منابع آمریکایی از روند مذکور انتقاد کرده بودند.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان