خدمات شایسته به مهاجران از دغدغه‌های مسئولان نظام است.

مشهد مقدس: همایش وطن مهر 2 ویژه برنامه همدلی روز جهانی پناهنده با حضور مقامات محلی خراسان رضوی، رئیس دفتر کمیساریای عالی پناهندگان در مشهد، نمایندگان، مسئولین کنسولگری افغانستان و عراق،  نهادهای مهاجرین و شخصیت های مهاجر امروز (سه شنبه، ۳۰ جوزا) در مشهد مقدس برگزار گردید.

خدمات شایسته به مهاجرین از دغدغه های مسئولان نظام است.
آقای حسین شرافتی راد مدیر کل اداره اتباع و مهاجران خراسان رضوی در این همایش گفت: اولویت دولت سیزدهم و دغدغه مسئولان نظام ، ارائه خدمات شایسته به مهاجران و ازکارهای مهم دولت ایجاد سازمان مهاجرین در وزارت کشور است.

آقای شرافتی راد افزودند: برای تصمیم گیری درست و صادقانه در حوزه های آموزش و سلامت ویژه مهاجران هم باید اطلاعات ما بروز و دقیق باشد.

مدیر کل اداره اتباع و مهاجران خراسان رضوی همچنین با بیان این که خراسان رضوی بعد از تهران بیشترین مهاجر و پناهنده را دارد گفت: همه مهاجران که به سمت ما می آیند باید احساس امنیت کنند از این رو سعی کرده ایم برای ما مهاجر با شهروند ایرانی تفاوتی نداشته باشد.

ایشان افزودند: بیش از ۴۰ سال از قرارداد ژنو می گذرد و ایران با افتخار بیشترین مهاجران را پذیرا بوده و در همه شرایط سخت تلاش کرده است تا رفتار کریمانه ای به جامعه پناهنده و مهاجران داشته باشد و با خرد و تعامل سازنده در پیشبرد رسالت خطیر حمایت از پناهندگان کوشیده است.

وی گفت: بیش از سه چهارم مهاجران افغانستانی در ایران و پاکستان هستند اما مجامع عمومی نتوانسته اند حق

مهاجران را به خوبی ادا کنند.

ایران از معدود کشورهایی است که اتباع خارجی را در طرح سلامت ملی خود گنجانده است
در این همایش، ماها کاشور رییس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل در مشهد گفت: ایران جز معدود کشورهای جهان است که اتباع خارجی مقیم خود را مانند شهروندان ایرانی در طرح سلامت ملی خود گنجانده است.

به گفته خانم کاشور، گنجاندن اتباع و مهاجران خارجی درپوشش واکسیناسیون ملی و طرح بیمه سلامت با استفاده از تعرفه یارانه ای در سطح اتباع ایرانی از جمله این اقدامات و خدمات شاخص است که فقط در برخی کشورهای معدود انجام می شود.

او افزود: ۸۰۰ هزار تبعه خارجی محصل در سیستم آموزشی ایران ثبت نام شده و بی توجه به سن و سطح تحصیلات سابقشان هم اکنون دوشادوش دانش آموزان ایرانی در حال تحصیل هستند.

رییس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل در مشهد افزود: ما به مشارکت و شجاعت اتباع در جوامع میزبان احترام می گذاریم و متعهد می شویم همه برای ایجاد فرصتهای بیشتر تلاش کنیم.

کاشور افزود: شمول و آمیختگی پناهندگان در جوامع پناه یافته مهمترین عامل مشارکت و پذیرش و توانمندسازی آنها در جوامع میزبان است.

وی ادامه داد: در چهار دهه اخیر ایران با پذیرش جمعیت زیادی از پناهجویان روحیه شایسته ای از مشارکت با پناهجویان را به نمایش گذاشته است و از سخاوت دولت و مردم ایران که قلب خود را بر روی پناهندگان باز گذاشته اند تشکر می‌کنیم.

رییس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل در مشهد از افزایش کشورهای درگیر مهاجرت در یک دهه گذشته خبر داد و گفت: تا پایان ۲۰۲۲ میلادی پناهجویان جهان از مرز ۱۰ میلیون نفر فراتر رفته اند.

کاشور افزود: ایران با میزبانی ۳.۴ میلیون پناهنده پس از ترکیه، به عنوان دومین کشور پناهجوپذیر در جهان شناخته شده است البته یک‌ میلیون افغانستانی نیز در شرایط دیگر در ایران حضور دارند.

 

جمهوری اسلامی همواره با کرامت و عزت با مهاجران افغانستانی برخورد کرده است
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه مهاجرت یکی از دستورات دین اسلام است، گفت: جمهوری اسلامی همواره با کرامت و عزت با مهاجران افغانستانی برخورد کرده است.

طباطبایی گفت: در دنیایی که مدعی بحث حقوق بشر و حمایت از اتباع و مهاجرین خارجی است از نهادهای امداد رسان بین‌المللی می‌خواهیم به وظایف و تعهدات قانونی خود در قبال اتباع خارجی مقیم این استان عمل کنند؛ این نهادها باید در کنار ایران به میدان بیایند و به وظیفه خود در این زمینه عمل کنند.

وی افزود: در دولت سیزدهم با تاسیس سازمان ملی مهاجرت مشکلات موجود رفع و امور اتباع خارجی در قالب یک کد شناسایی معتبر و هوشمند در قالب این سازمان مدیریت خواهد شد.

او در ادامه با اشاره به تشکیل سازمان ملی مهاجرت گفت: ما به دنبال این هستیم که مشکلات معمولی حل شود و همه امور مربوط به اتباع که ممکن است در دستگاه‌های مختلف باشد تجمیع و به صورت هوشمند مدیریت شود. ما مسئولیت اتباع را به دوش کشیدیم، چون مبنای دینی داریم و اتباع افغانستانی را برادران و خواهران خود می دانیم. افغانستانی ها هم‌کیشان ما هستند و ما قرابت‌های زیادی با هم داریم.

 

خانم مرضیه شهری دبیر همایش وطن مهر ۲ در روز جهانی پناهنده گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب مورد دشمنی استکبار جهانی قرار گرفت و سپس ۸ سال دفاع مقدس و کودتاهای مختلف را تجربه کرد اما با همه این مشکلات پذیرای مردم افغانستان و عراق از مرزهای شرقی و عراق بود.

خانم مرضیه شهری افزودند: در سال‌های گذشته اتباع افغانستانی بیشتر به ایران مهاجرت کرده اند و این حضور به علت پذیرایی ملت ایران و امامین انقلاب است که در این ۴۰ سال با همه مشکلات خارجی و داخلی به بهترین شکل میزبان پناهندگان باشند.

خانم شهری یادآور شدند که نگاه پدرانه حضرت امام خمینی(ره) و حضرت امام خامنه ای و آغوش باز ملت و دولت ایران نشان دهنده توجه و اهمیت دادن به مهاجرین بوده است.

در انتهای مراسم نیز از فعالان حوزه مهاجرین و فعالان فرهنگی و برگزارکنندگان همایش روز جهانی پناهنده تجلیل گردید.

گفتنی است که در پایان همایش روز جهانی پناهنده، نمایشگاه یک روزه  توانمندی اتباع افغانستانی در مشهد با حضور مقامات و شخصیت های اشتراک کننده در این همایش افتتاح شد.

مهاجرین در ۳۰ غرفهُ توانمندی های هنری، اجتماعی و فرهنگی خویش در این نمایشگاه به عرصه نمایش گذاشته شد.

 

 

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان